Polska to przepiękny kraj, w którym można zwiedzać aktywnie góry. Warto zatem wiedzieć, które z nich są najwyższe, dzięki czemu będzie można zdobywać najwyższe szczyty górskie. Poznaj najwyższe góry w Polsce!
Jakie są najwyższe góry w Polsce?
W Polsce są różne góry, jednak do najwyższych zaliczają się Rysy, które położone są w Tatrach. Dobrze jest też dodać, że Rysy mieszczą się na granicy Polski ze Słowacją. Dzięki temu można od razu odwiedzić zagranicznych sąsiadów. Wybierając się na Rysy, należy mieć na uwadze również to, że góry te składają się z aż trzech wierzchołków, z których najwyższy jest środkowy szczyt i jego wysokość wynosi 2503 metrów nad poziomem morza.
Warto zobaczyć: https://www.nartywalpach.pl/jak-sie-ubrac-w-gory-zima/
Jak przygotować się na wyprawę w Rysy?
Gdy chcemy się wybrać na Rysy, to dobrze jest się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować. Góry te wymagają wiele umiejętności od wspinaczy, gdyż nie tylko są one wysokie, ale również samo wejście na ich szczyt nie jest zbyt łatwe. Przede wszystkim dobrze jest, aby każdy wspinacz, który zamierza zdobyć najwyższe góry w Polsce miał ze sobą takie wyposażenie jak:
- kask,
- uprząż,
- buty, najlepiej górskie,
- odpowiednie ubranie (najlepiej termiczne),
- czapkę,
- latarkę,
- naładowany telefon z funkcją GPS,
- uprząż.
Dobrze jest też wspomnieć, że ubranie należy dostosować do pory roku, w którą się wybiera w tak wysokie góry. Zaleca się, aby na pierwszy raz udać się na Rysy w lecie, gdy nie będą tak bardzo oblodzone szlaki wspinaczkowe. Warto także mieć na uwadze to, żeby buty górskie były zaopatrzone w raki, co zapewni stuprocentowe bezpieczeństwo w razie, gdyby nagle na szlaku zmieniła się pogoda.
Czy na Rysy trzeba iść z przewodnikiem?
Rysy są pięknymi górami, ale także potrafią być niebezpiecznym szlakiem, zwłaszcza dla niedoświadczonych wspinaczy. Dlatego też zaleca się, aby każdy, kto przynajmniej idzie pierwszy raz, wybrał się wówczas z doświadczonym przewodnikiem górskim. Dzięki temu będzie pewność, że wszyscy użytkownicy wyprawy zdobędą szczyt gór bezpiecznie i również bezpiecznie z niego zejdą. Gdy chce się wyruszyć w góry z przewodnikiem, to dobrze jest wcześniej ustalić taki termin, w którym każdy będzie mógł się wybrać na tak zaawansowaną i jednocześnie przepiękną wspinaczkę.
Najwyższe góry w Polsce – jak długo trwa wspinaczka?
To jak długo będzie trwała wyprawa, zależy od tego, jakie się ma umiejętności kondycję. Z reguły jednak wspinaczka na Rysy trwa około trzech godzin. Należy jednak mieć na uwadze to, że zwłaszcza jeśli idzie się w grupie, w której każdy ma inną kondycję, to podróż ta może się wydłużyć nawet do pięciu godzin. Dlatego też zaleca się, żeby wspinaczkę rozpocząć już z samego rana, by można było wrócić przed zmrokiem.
Zobacz także: https://www.nartywalpach.pl/jakie-skarpety-w-gory-wybrac/
Jak przygotować się na wspinaczkę?
Oprócz podstawowych rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać do plecaka na czas wspinaczki, to dobrze jest też poprawić swoją kondycję. Świetnym pomysłem jest pójście na siłownię czy na basen. Dzięki temu będzie można ćwiczyć swoją wytrzymałość za pomocą różnych urządzeń. Dobrze jest też być regularnym w wykonywaniu takich ćwiczeń, co sprawi, że organizm sam się przyzwyczai do danego trybu życia.
Jakie są jeszcze wysokie góry oprócz Rys w Polsce?
Rysy są najwyższymi górami w Polsce, jednak następne w kolejności są między innymi takie góry jak:
- Mięguszowski Szczyt (2438),
- Hińczowa Turnia (2377),
- Cubryna (2376),
- Świnica (2301),
- Kozie Czuby (2266),
- Zadni Granat (2240).
Dobrze jest przed wejściem na Rysy zdobyć któryś z tych szczytów, gdyż może to być świetny wysiłkowy trening. Dodatkowo również, gdy wybierze się któryś z powyższych szlaków, będzie się miało także wizję tego, co może czekać wspinaczy na szlaku w Rysy. Dlatego tak ważne jest to, aby każdy uczestnik wyprawy nabrał wcześniej obycia z wyższymi partiami gór, dzięki czemu wspinaczka na Rysy będzie samą przyjemnością.
Czemu warto wybrać się na Rysy?
Sama wspinaczka na Rysy daje mnóstwo satysfakcji, a przy tym rozpościerają się cały czas przepiękne krajobrazy. Dzięki takiej wspinaczce można podziwiać fantastyczną przyrodę, która zmienia się wraz z tym, im bliżej się jest szczytu. Należy też pamiętać, że o każdej porze roku widok z trasy na Rysy jest inny.
Dobrze jest zatem wybrać się na Rysy latem, jesienią, zimą oraz wiosną, by mieć porównanie przepięknych widoków. Warto też wspomnieć, że w lecie wejście na Rysy jest w miarę najbezpieczniejsze, a natomiast zimą, dobrze jest być ubezpieczonym w dodatkowy sprzęt górski, którzy jest przystosowany do wspinaczek zimowych.