Gdy mówimy o lodówkach turystycznych, niezwykle popularnych podczas wakacyjnych wypraw, zwykle mamy przed oczami rozwiązania posiadające wkłady chłodzące. Lodówki tego rodzaju nie potrzebują zasilania, ich działanie ogranicza się jednak do kilku lub kilkunastu godzin. To właśnie dlatego wiele osób poszukuje rozwiązania alternatywnego i znajduje je stawiając na lodówki kompresorowe.
Czym charakteryzują się lodówki kompresorowe?
Lodówki kompresorowe są nazywane też sprężarkowymi. Na rynku wyróżnia je najwyższa moc chłodzenia, ona też jest więc uznawana za ich największą zaletę. Można być z nich zadowolonym nawet wtedy, gdy liczy się na głębokie mrożenie. Jakby tego było mało, jest to jedyny typ lodówek turystycznych, z których można korzystać bez obaw o to, że ich działanie będzie uzależnione od temperatury otoczenia. Współczesne lodówki tego rodzaju zwracają też na siebie uwagę ze względu na oszczędności, jakie generują. Problemem nie jest dziś znalezienie modeli zasilanych także z wykorzystaniem energii słonecznej.
Zalety zakupu lodówki kompresorowej
Lodówka kompresorowa jest rozwiązaniem droższym niż klasyczny model z wkładami chłodzącymi. Rodzi się więc pytanie o to, czy duży wydatek znajduje w ogóle uzasadnienie. Osoby, którym się je stawia, nie mają co do tego wątpliwości. Najmocniejszą stroną lodówek kompresorowych w wersji mini jest wspomniana już niezależność urządzenia od temperatury otoczenia. Zabranie lodówki w trasę nie jest problemem nawet, jeśli planujemy wakacyjny wyjazd na południe Europy. Co więcej, bez trudu zamrozimy jej zawartość, co nie jest możliwe w przypadku innych rozwiązań o podobnym charakterze. Mówiąc o plusach lodówki turystycznej kompresorowej nie można zapominać także o łatwym zasilaniu. Wystarczy korzystać z akumulatora samochodowego, aby mieć pewność, że znajdujące się w lodówce jedzenie nie ulegnie zepsuciu podczas długiej jazdy.
Technologia sprężarkowa – to warto wiedzieć
Mówiąc o fenomenie lodówki kompresorowej nie można nie wspomnieć o samej technologii sprężarkowej. Obecny jest tu czynnik chłodniczy i to właśnie dzięki niemu ciepło z wnętrza lodówki ze stanu ciekłego przechodzi w gazowy. Kompresor ma za zadanie zasysanie gazowego czynnika chłodniczego, dochodzi do jego sprężenia, a następnie czynnik ten jest przesyłany do skraplacza. To właśnie tam dochodzi do skroplenia czynnika grzewczego, który oddaje ciepło przechodząc w stan płynny. Proces powtarza się, a my możemy być spokojni o bezpieczeństwo żywności znajdującej się w lodówce.